Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

PROGRAM OPERACYJNY "POMOC ŻYWNOŚCIOWA"

PROGRAM FUNDUSZ EUROPEJSKI NA POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ

 

CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie 2021-2027, a jej celami szczegółowymi są:

 1. organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,
 2. racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,
 3. przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami PO PŻ,
 4. prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.

 

Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Banki Żywności w Elblągu [OPR] do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.

 

 KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:

 1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej,  tj. 2056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1590,00 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.

 

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:

 

Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych (OPL) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu

 1. warsztaty kulinarne; 
 2. warsztaty edukacji ekonomicznej;
 3. warsztaty dietetyczne;
 4. warsztaty niemarnowania żywności;
 5. inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

 

Zestaw na Podprogram 2023 dla jednego odbiorcy końcowego obejmujeartykuły spożywcze w łącznej ilości około 34 kg,

1)Artykuły warzywne i owocowe

- Groszek z marchewką

- Koncentrat pomidorowy,

-Dżem truskawkowy

2) Artykuły skrobiowe

- Makaron jajeczny świderki

- Mąka pszenna,

- Kasza jęczmienna

- Płatki owsiane

- Herbatniki maślane

- Kawa zbożowa rozpuszczalna

3) Artykuły mleczne

 

-  mleko UHT

- Ser podpuszczkowy dojrzewający

4) Artykuły mięsne

- Szynka wieprzowa mielona,

- Szynka drobiowa

- Pasztet wieprzowy

- Szprot w oleju.

5) Cukier

- Cukier biały

6) Tłuszcze

- Olej rzepakowy

7) Dania gotowe

- Fasolka po bretońsku.

 

Linki do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółami:

  Dokument wraz z załącznikami w wersji pełno kolorowej oraz do wydruków czarno-białych jest dostępny pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2023

 

 

 

 1.  

ZAŁĄCZNIKI:

 • Efekty
  Utworzono dnia 25.07.2023, 09:14

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny