Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

KOLEJNE ZMIANY W USTAWIE O DODATKU WĘGLOWYM !!!

Utworzono dnia 03.11.2022

3 listopada weszły w życie  przepisy ustawy z dnia 20  października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych ( Dz.U. poz. 2236), zmieniającej niektóre zapisy ustawy o dodatku węglowym.

  • Nowe przepisy odchodzą od zasady "jeden adres jeden dodatek".
  • Dodatek należy się także w przypadku braku zgłoszenia pieca do CEEB.   

Kiedy będzie się należał więcej niż jeden dodatek węglowy na jeden adres ?

Gospodarstwa domowe czyli np. 2 lub 3 rodziny zamieszkujące pod tym samym adresem, ale wykorzystujące  kilka czyli  dwa lub trzy czy więcej źródeł ciepła czyli pieców na węgiel będą mogły ubiegać się o oddzielne dodatki węglowe w wysokości 3 tys. zł.  Jednak muszą być spełnione poniższe bardzo ważne warunki, które zadecydują o przyznaniu więcej niż jednego dodatku węglowego :

        - w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, ponadto :

  • pod tym samym adresem mieszka kilka rodzin ale  tworzących odrębne gospodarstwa domowe (wykazujące oddzielne dochody),
  • odrębne gospodarstwa domowe (rodziny) muszą mieszkać w odrębnych lokalach (np. odrębna kuchnia, łazienka, oddzielne pomieszczenia mieszkalne) mimo że mają ten sam adres zamieszkania,
  • każda z rodzin musi wykorzystywać osobne źródło ciepła, albo jest jeden większy piec współdzielony przez więcej niż jedno gospodarstwa domowe.                                                                                                                                                                                                             Powyższe dane musżą być zweryfikowane poprzez przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i sporządzenie z niego notatki służbowej.
  • W przypadku gdy w jednym lokalu (domu), zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe jeden dodatek węglowy przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących w tym samym lokalu (korzystają z tych samych pomieszczeń jak kuchnia, łazienka itd.). 

    W myśl uchwalonych przepisów wprowadzających zmiany w art. 2 ustawy o dodatku węglowym dodając przepis 3c do ustawy o dodatku węglowym.

    3c. W przypadku gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

    W przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie będzie miała zastosowania reguła jeden dodatek węglowy na jeden adres do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

    W powołanym przypadku gospodarstwu domowemu, które zajmuje lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu to wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej ,możliwa będzie wypłata dodatku węglowego każdemu z gospodarstw pod tym samym adresem, jeśli każde z tych gospodarstw ogrzewa się oddzielnym źródłem ciepła, które zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a więc każda z rodzin do ogrzania się wykorzystuje osobny piec. Będą wypłacane dopłaty do węgla, jeżeli pod jednym adresem jest kilka odrębnych lokali mieszkalnych i korzystają one z jednego pieca, można otrzymać na ten adres kilka dodatków węglowych. 

 

Dodatek węglowy nawet bez wpisu do CEEB

 

To nie koniec zmian. Wcześniej podstawą do wypłacenia dodatku węglowego było wpisanie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.Nowelizacja wymóg ten znosi. - Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Jeśli z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego (udokumentowanego notatka służbowa) wynika, ze w gospodarstwie jest piec/kocioł który do ewidencji powinien być zgłoszony wpisu takiego ma dokonać wójt, burmistrz albo prezydent miasta z urzędu bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

W myśl przepisu przejściowego regulującego kwestie dodatku węglowego do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ( czyli do 2 XI 2022 ), zastosowanie będą miały już nowe regulacje. W przypadku, gdy wójt, burmistrz albo prezydent miasta odmówił przyznania dodatku węglowego, zgodnie z art. 2 ust. 16 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym w przypadku zaistnienia wyżej wskazanych okoliczności wnioskodawca będzie mógł złożyć ponownie wniosek o wypłatę tego dodatku

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 788

W poprzednim tygodniu: 1083

W tym miesiącu: 3283

W poprzednim miesiącu: 2996

Wszystkich: 103884